Studie- och yrkesvägledare

Ajtene Pllana E-mail ajtene.pllana@varberg.se

Mobil: 0701-486 239

Mitt namn är Ajtene Pllana och jobbar som studie- och yrkesvägledare. Mina arbetsdagar på skolan är måndagar och torsdagar.

Vad innebär Studie- och yrkesvägledning?
Studie- och yrkesvägledning är en process som innebär att du ska kunna bli medvetenhet om dig själv, din omvärld och dina valalternativ. Studie- yrkesvägledningen bygger främst på samtal kring dina individuella behov och förutsättningar. Vägledarens arbete är helt inriktat på att hjälpa dig så att du kan göra ett så väl genomtänkt val som möjligt.

Vägledningens olika delar
Att bli medveten om mig själv – drivkrafter, hinder, intressen, motivation Att bli medveten om alternativen – utbildning, yrken, omvärldskunskap Att fatta beslut – självkännedom och omvärldskunskaper har med varandra att göra, olika beslut kan få olika konsekvenser Att genomföra beslut – genomföra beslut med hjälp av de verktyg som eleven har

Har du frågor eller funderingar om gymnasievalet kontakta:

Studie- och yrkesvägledare

Ajtene Pllana E-mail ajtene.pllana@varberg.se

Mobil: 0701-486 239

Läs mer på www.gymnasiehalland.se

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s