Uppstart på våra skolor

Hej!

Nu är vi inne i andra veckan av läsåret 2015-16 och så här långt har uppstarten flutit på bra. I Rolfstorp njuter både personal och elever av de nya lokalerna och ser fram emot att anläggningsarbetet och vår nya lekplats för F-3 skall bli klart. I Skällinge ser vi med spänning fram emot vår nya skola och att få flytta in i de nya lokalerna. Dessa beräknas vara klara den 28/9 och fram till dess får vi hålla till godo med våra tillfälliga lokaler.

Vi har en hel del ny personal som har börjat. I Skällinge har vi Catrin Johansson som har börjat på fritids, Lena KLasson i förskoleklass.

I Rolfstorp F-3 är Iren Frejmo ny i åk 1 och Petra Dirholt har börjat i F-klass och på Fritids och Johanna Bundgaard börjar hos oss igen från den 18/9. I 7-9 har Ann Molander kommit tillbaka, Andreas Kuhn är ny från Göthrik.

Till sist vill jag passa på att hälsa alla välkomna till vår invigning av våra nya lokaler i Rolfstorp den 11/9 mellan klockan 1000-1200.

Tobias Ramstedt