Sluta nian och vill köpa loss din dator?

Information från Lin Education

 BAKGRUNDSINFORMATION

Varbergs kommun har under din skoltid leasat en dator med genom Lin Education för användning i skolundervisningen och i hemmet. När du nu slutar skolan får du möjlighet att köpa den till ett förmånligt pris. Om du väljer att inte köpa datorn så skall denna återlämnas till skolan innan terminens slut. Vid återlämning finns vissa kriterier som ska vara uppnådda vilka är listade nedan.

 – JAG VILL GIVETVIS KÖPA MIN DATOR

Priset för datorn, om du väljer att köpa loss den är 5500 kr inkl moms.

Från och med nu kommer en portal vara öppen för dig/din målsman där ni kan göra ert val. I denna portal anger du ditt serienummer och dina personuppgifter och väljer helt enkelt om du vill köpa eller återlämna. Om du är under 18år så gäller erbjudandet för din målsman och det är då också målsman som genomför köpet. Din dator skall vara betald senast 2013-04-30.

Länk till portal där du lämnar ditt svar

– JAG VILL LÄMNA TILLBAKA  MIN DATOR 

Inför ett återlämnande av din dator så ska du ha tänkt på följande punkter i listan som följer:
Datorn ska vara i funktionellt skick, där normalt slitage godkänns. Bucklor på chassi, skadade skärmar eller saknade tangenter anses inte som normalt slitage. Dessa ska repareras på garanti/försäkring innan ett återlämnande kan ske.
Laddaren måste återlämnas och den måste fungera. Om din laddare saknas eller är skadad så måste du i tid lägga in ett försäkringsärende i LINA (www.linadmin.se) eller kontakta den resursperson som ni har på skolan.
Datorn ska vara ren/fri från klistermärken och/eller stickers.

Vid frågor, kontakta din resursperson på skolan eller via mail på
utkop@lineducation.se

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s