(UPPDATERAD) Cykeldag för Rolfstorps år 6-9, tors 12 maj

Kontrollerna är öppna kl 09:00 till 12.00. Se till att ni blir avprickade vid kontrollerna. Ni påbörjar och avslutar rundan där det passar er bäst. Kartan/startkortet får ni på skolan under onsdagen. Det lämnar ni in vid sista kontrollen, senast kl 12.00, då stänger alla kontroller. Ni måste passera alla kontroller på rundan! Ta med er egen matsäck och dricka, det smakar extra gott när man är ute och rör på sig. När ni har cyklat hela rundan slutar ni för dagen.

Se till att ha en fungerande cykel och en cykelhjälm (hjälm är ett måste!

De elever som inte vill/kan cykla denna dag ska gå en promenad. Ni kan välja att starta antingen vid Skällinge badplats eller Rolfstorps skola (basketplanen) kl.09.20. Där kommer en lärare möta upp er som följer er på promenaden. För denna promenad finns en särskild karta/startkort som också ska lämnas in när ni är färdiga. När ni har gått färdigt rundan slutar ni för dagen

OBS !!! Skollunchen för år 6-9 är inställd den här dagen.

Vi ställer inte in friluftsdagen på grund av dåligt väder. Väderprognosen för torsdagen den 12 maj är sol och medvind på hela banan.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s